Jest przynajmniej pięć powodów, by przedsiębiorca korzystał z arbitrażu
Sąd polubowny może poprzedzić rozprawę zorganizowaniem posiedzenia wstępnego, na przykład w formie telekonferencji. Działanie takie pomaga zaplanować przebieg postępowania i oszczędza czas stron
Dynamiczny rozwój sądownictwa polubownego w Polsce skłania do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, dlaczego właściwie przedsiębiorcy decydują się na tę formę rozstrzygania sporów. Jak się wydaje, przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać w zdolności arbitrażu do wychodzenia naprzeciw indywidualnym potrzebom stron w stopniu dużo wyższym, niż ma to miejsce w sądownictwie powszechnym. Dla niektórych czynnikiem decydującym będzie szybkość postępowania arbitrażowego, podczas gdy inni docenią przede wszystkim przewidywalność co do jego wysokiego poziomu merytorycznego. W istocie jednak tym, co przyciąga przedsiębiorców, jest możliwość dostosowania sposobu rozstrzygnięcia do charakteru konkretnej sprawy. Nie bez znaczenia jest również możliwość skorzystania z profesjonalnej pomocy stałych sądów polubownych. Dynamicznie rozwijające się instytucje, takie jak Sąd Arbitrażowy przy PKPP Lewiatan czy ICC w Paryżu, działając według światowych standardów postępowania arbitrażowego, znacząco ułatwiają wskazanie zalet sądownictwa polubownego.
Szybkość i przewidywalność. Polubowny i prywatny charakter. Wreszcie, dostosowanie do realiów rynkowych. Dotychczasowa praktyka wskazuje jednoznacznie, że postępowanie arbitrażowe prowadzone przez doświadczonych arbitrów, w ramach renomowanego stałego sądu polubownego, skutecznie spełnia te warunki.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta