Jak wysłać na zaległe wakacje
Przypominamy zasady udzielania urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego w ubiegłych latach. Dobra znajomość tych reguł gwarantuje poprawne ich stosowanie i eliminuje konflikty z podwładnymi
Anna Abramowska
Co do zasady zaległy urlop wypoczynkowy za 2011 r. pracownik powinien wybrać do końca trzeciego kwartału. Aby zmieścić się w kodeksowym terminie, powinien rozpocząć go przynajmniej w ostatnim jego dniu, czyli 30 września.
Czasami później
Wyjątkowo zaległość może przypadać później. Stanie się tak, gdy podwładny długo chorował, przebywał na urlopie macierzyńskim czy wychowawczym. W takiej sytuacji zaległy urlop przypadnie w najbliższym możliwym terminie po ustaniu tych przeszkód. I szef nie poniesie konsekwencji za to, że nie dał zaległego wypoczynku w ustawowym terminie, czyli przy zaległości z 2011 r. do końca września 2012 r.
Przykład
Załóżmy, że w sierpniu pani Aneta ulegnie wypadkowi przy pracy. Do końca tego miesiąca przebywać będzie w szpitalu, a do końca października na zwolnieniu lekarskim. Jeśli wróci do pracy od listopada, będzie mogła wnioskować o urlop nawet bezpośrednio po chorobie. Pracodawca nie będzie mógł jej jednak przymusić do wolnego. Ma do tego prawo tylko w stosunku do zaległości za 2011 r., by jej udzielić do końca września 2012 r. I nie ukarze go za to inspektor PIP, gdy pojawi się na kontroli w firmie.
Jakie zasady
Urlopu zaległego należy udzielać tak samo jak zwykłego. Oznacza to, że przypada on wyłącznie na dni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta