Na bezrobotnych traci gospodarka
W Polsce bezrobocie znów staje się problemem. Po kilku latach systematycznego spadku stopy bezrobocia, spowodowanego szybko rozwijającą się gospodarką i migracją, osób bez pracy znów przybywa.
Dane Ministerstwa Pracy pokazują, że w lutym stopa bezrobocia wyniosła aż 13,5 proc. To o cztery punkty procentowe więcej w porównaniu z grudniem 2008 r.
Tak gwałtowny wzrost tego wskaźnika oznacza, że w każdym miesiącu w urzędach pracy rejestruje się ok. 250 – 280 tys. osób (dane PSZ), z czego ok. 180 tys. osób kwartalnie traci pracę i rejestruje się w urzędzie pracy praktycznie bezpośrednio po zaprzestaniu pracy zarobkowej (dane BAEL), a ok. 100 tys. to osoby wcześniej nieaktywne (absolwenci, powracający do rejestrów długotrwale bezrobotni itp.).
Szczególnie niepokojąca sytuacja jest wśród młodzieży – co czwarta osoba poniżej 25. roku życia nie ma pracy. Z badań Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound) wynika, że koszty długoterminowego bezrobocia młodych wynoszą aż 1,1 proc. PKB.
Poza rejestrującymi się w ewidencjach pozostaje ponad 1,5 mln osób, którymi także ktoś musi się zająć. Niestety, z tym jest największy problem.
W publicznych służbach zatrudnienia całej Polski funkcjonuje zaledwie ok. 3600 pośredników i 1700 doradców,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta