Stacjonarne linie ciągle w odwrocie
Telekomunikacja | 2011 to rok konsolidacji małych operatorów stacjonarnych, oferujących usługi klientom detalicznym
urszula Zielińska
Prognozowanie momentu, kiedy rynek telefonii stacjonarnej przestanie się wreszcie kurczyć, to jedno z najtrudniejszych zadań dla analityków branży. Końca trendu zapoczątkowanego wraz z upowszechnieniem się telefonii komórkowej wciąż nie widać. Co więcej, nadeszła chwila, gdy także stacjonarny Internet, w którym „starzy" operatorzy widzieli nadzieję dla swojego biznesu, również zaczyna przegrywać z mobilną wersją, mimo wszystkich swoich obecnych słabości.
Co czwarty ma telefon
Według szacunków Telekomunikacji Polskiej, w 2011 r. sieciom stacjonarnym w kraju ubyło 300 tys. abonentów łączy i na koniec grudnia było ich w sumie 9,9 mln. Maleje przy tym liczba gospodarstw domowych, które korzystają z tradycyjnej usługi telefonicznej: ich odsetek skurczył się w ciągu 12 miesięcy ub.r. z 54 proc. do 52 proc. Przeliczając to na ogół ludności, można powiedzieć, że stacjonarny telefon ma 25,8 proc. Polaków.
Jednak według zarządu Netii, największego konkurenta TP, szacunki dawnego monopolisty są zbyt optymistyczne, bo abonentów linii stacjonarnych było w końcu grudnia tylko 8,8 mln.
Jak pokazują wcześniejsze analizy „Rz" ,nie zawsze za wyborem telefonu mobilnego stoi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta