Tylko uprawniony odbiorca skorzysta z przywilejów
CIT | Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidują zwolnienie z podatku lub jego obniżenie dla odsetek, dywidend czy należności licencyjnych, pod warunkiem że płatności te trafiają bezpośrednio do właściciela
Krzysztof Gil
Marcin Opoka
Większość przedsiębiorców spotyka się z problemem wypłat na rzecz podmiotów zagranicznych, od których konieczne może być pobranie w Polsce podatku u źródła. Chodzi tu przykładowo o odsetki, dywidendy czy tzw. należności licencyjne. Umowy międzynarodowe przewidują możliwość zwolnienia tego rodzaju płatności z podatku w Polsce lub ograniczenia jego wysokości. Warunkiem jest jednak, aby otrzymujący tego rodzaju przychód był jego uprawnionym odbiorcą (klauzula beneficial owner).
Danina u źródła
Co do zasady przedsiębiorca wypłacający zagranicznej spółce należności z tytułu odsetek, dywidend czy tzw. opłat licencyjnych (np. z tytułu praw autorskich, praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych, know-how etc.) zobowiązany jest do pobrania, jako płatnik, podatku u źródła od tych przychodów (osiąganych na terytorium Polski przez zagranicznego rezydenta podatkowego). Podatek należy pobrać w dniu wypłaty i przekazać do urzędu skarbowego do siódmego dnia następnego miesiąca.
Stawka podatku wynosi zasadniczo 20 proc. dla przychodów z odsetek i należności licencyjnych oraz 19 proc. dla dywidend lub innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Przepisy krajowe, będące wdrożeniem regulacji unijnych, przewidują stawki obniżone lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta