Europa musi pracować dłużej
Jeśli Donaldowi Tuskowi uda się przeforsować projekt ustawy emerytalnej, od przyszłego roku wiek przechodzenia na emeryturę będzie się w Polsce stopniowo wydłużał – co roku o trzy miesiące. W rezultacie od 2020 roku mężczyźni, a od 2040 roku kobiety będą pracować do 67. roku życia.
Wydłużenie aktywności zawodowej jest konieczne z kilku powodów. Pierwszym i najważniejszym z nich są kurczące się zasoby pracy. Niska dzietność i gwałtowne starzenie się społeczeństwa spowodują, że za 20 lat na rynku będzie brakować rąk do pracy, a system emerytalny może stać się niewydolny.
Dane GUS pokazują, że o ile w 2007 roku na 1000 osób w wieku produkcyjnym przypadało średnio 248 osób w wieku poprodukcyjnym, to zgodnie z prognozą demograficzną w 2035 r. liczba ta wynosić będzie 464, a w 2060 r. już 772.
Rośnie także współczynnik obciążenia ekonomicznego (rozumiany jako iloraz liczby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta