Żyjemy dłużej, ale mamy coraz mniej dzieci
Opublikowane właśnie wyniki Narodowego Spisu Powszechnego pokazały to, o czym mówi się od lat – polskie społeczeństwo się starzeje
W porównaniu z poprzednim spisem z 2002 roku zmniejszył się odsetek osób w wieku przedprodukcyjnym (z 23,2 proc. do 19,2 proc.), a zwiększyła grupa osób w wieku produkcyjnym (z 61,8 proc. do 63,5 proc.) proc. To niewielka zmiana, ale dość niepokojąca.
Co czwarty Polak na emeryturze
Zgodnie z prognozami Głównego Urzędu Statystycznego w roku 2035 liczba Polaków spadnie do 35,9 mln, a liczba ludności w wieku poprodukcyjnym (według dzisiejszych definicji 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn) przekroczy 9,6 mln. To o 3,5 mln mniej w porównaniu z 2007 r.
W praktyce będzie to oznaczało, że co czwarty Polak będzie wówczas przebywał na emeryturze.
Przeciwne tendencje będzie można zaobserwować w populacji osób w wieku produkcyjnym oraz w populacji dzieci i młodzieży w wieku do 17 lat. Demografowie prognozują, że za dwadzieścia lat liczba osób pracujących zmniejszy się o 3,7 mln osób, a liczba dzieci o kolejne 1,9...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta