Trzeba się uczyć całe życie
Dziś już chyba nikt nie myśli, że edukacja może zakończyć się na egzaminie maturalnym czy obronie pracy magisterskiej. Eksperci PKPP Lewiatan nie mają wątpliwości – musimy uczyć się całe życie, zwłaszcza jeśli mamy w perspektywie pracę do co najmniej 67. roku życia
Zdaniem doradców personalnych przełomowy w karierze zawodowej jest 45. rok życia. To moment, kiedy trzeba zrobić zawodowy bilans, ocenić zdobyte doświadczenie, swoje mocne i słabe strony i podjąć decyzję o dalszej karierze.
Robienie bilansu w tym wieku jest konieczne zwłaszcza w przypadku tzw. pracowników wiedzy, czyli osób, które żyją z tego, że mają specjalistyczną wiedzę. Zaliczają się do nich m.in. wykładowcy, trenerzy, nauczyciele czy marketingowcy. Jeśli tworząc bilans, dojdą do wniosku, że ich wiedza jest przestarzała, powinni ją jak najszybciej uzupełnić.
Polacy wciąż nie chcą się uczyć
Badania pokazują, że im więcej lat poświęca się nauce, tym osiąga się wyższe zarobki, rzadziej traci pracę i łatwiej znajduje się kolejną. Jednak mimo tak rozległych korzyści w Polsce mamy jeden z najniższych w Europie współczynników kształcenia dorosłych – naukę na różnego rodzaju kursach, szkoleniach i studiach podyplomowych podejmuje zaledwie 5 – 6 proc. dorosłych. Dla porównania średnia dla UE wynosi obecnie 10 proc.
Dlaczego ten współczynnik jest tak niski? Można wyróżnić trzy główne powody niskiego zaangażowania dorosłych Polaków w kształcenie ustawiczne.
Pierwszym z nich jest to, że bardzo trudno jest tuż po zakończeniu nauki ocenić, czy zdobyte kwalifikacje rzeczywiście wpłyną na wzrost...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta