Do zwrotu kosztów ulepszenia doliczamy VAT
Jeśli po rozwiązaniu umowy właściciel lokalu zwraca najemcy nakłady, które ten poniósł na przystosowanie pomieszczeń do swoich potrzeb, to takie rozliczenia najczęściej będą się wiązać z obowiązkiem zapłaty podatku od towarów i usług
I to niezależnie od tego, czy mamy tu do czynienia z dostawą towaru czy raczej usługą.
Zgodnie z art. 676 kodeksu cywilnego (dalej k.c.), jeżeli najemca ulepszył rzecz najętą, wynajmujący, w braku odmiennej umowy, może według swego wyboru:
- zatrzymać ulepszenia za zapłatą sumy odpowiadającej ich wartości w chwili zwrotu, albo
- żądać przywrócenia stanu poprzedniego.
Są wątpliwości
Strony mogą więc bezpośrednio w umowie najmu zawrzeć zapis, zgodnie z którym wartość wszelkich lub określonych ulepszeń poczynionych przez najemcę zostanie mu zwrócona po zakończeniu stosunku najmu. Postanowienia umowne o takiej treści nie należą do rzadkości. Jednak nawet w razie braku stosownego zapisu w umowie najemca może się domagać od wynajmującego zwrotu wydatków poniesionych na ulepszenie wynajmowanego lokalu.
Podatkowe skutki rozliczeń pomiędzy wynajmującym a najemcą mogą jednak budzić wątpliwości. Często bowiem strony nie mogą porozumieć się co do tego, czy zwrot taki w ogóle podlega VAT, a jeżeli tak, to czy jest to dostawa towarów, czy świadczenie usług. Ponadto problematyczne bywa określenie momentu powstania obowiązku podatkowego oraz stawki podatku.
To nie odszkodowanie
Ustalając konsekwencje w VAT rozliczenia nakładów na wynajmowany lokal, należy w pierwszej kolejności wskazać, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta