Nasze nadzieje związane z gazem łupkowym
Od kilku lat temat wydobycia gazu ze złóż niekonwencjonalnych budzi ogromne zainteresowanie. Możliwość eksploatacji takich złóż jest postrzegana jako potencjalne źródło znacznych zysków zarówno dla inwestorów, jak i budżetów państw
W minionej dekadzie udział wydobycia gazu ze skał łupkowych, w całkowitej wielkości produkcji na amerykańskim rynku, wzrósł z ok. 1 proc. w 2000 roku do ok. 20 proc. w roku 2010. Według obecnych szacunków do 2035 roku udział gazu niekonwencjonalnego może wzrosnąć nawet do około 50 proc.
Ile jest w Polsce
Wielkość wydobywalnych zasobów gazu łupkowego w Polsce oszacowana została przez amerykańską agencję US EIA na ok. 5,3 bln metrów sześciennych. Prace poszukiwawcze niezbędne do udokumentowania faktycznych złóż są jednak na bardzo wczesnym etapie, a wstępne wyniki sugerują, że wielkość wydobywalnych zasobów to około 346 – 768 mld metrów sześciennych.
Oznacza to, iż gaz łupkowy może odgrywać istotną rolę również w polskiej gospodarce i stanowić realne źródło zaopatrzenia w ten surowiec przez wiele lat. Perspektywa ta jest realna tylko przy założeniu, że przewidywane zasoby okażą się rzeczywiście wystarczająco duże, a ich eksploatacja będzie ekonomicznie opłacalna.
Nikt nie ma oczywiście wpływu na wielkość złóż i tutaj pozostaje mieć nadzieję, że obecne szacunki znajdą potwierdzenie po zakończeniu prac poszukiwawczych. Jeżeli chodzi o ekonomiczną opłacalność wydobycia, to obecnie Polska jest postrzegana jako atrakcyjne miejsce do inwestycji w gaz łupkowy głównie ze względu na duże potencjalne zasoby surowca (30...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta