Ten biznes uczy cierpliwości
Rozmowa | Wiesław Prugar, prezes zarządu Orlen Upstream
Państwowy Instytut Geologiczny szacuje, że zasoby gazu łupkowego w Polsce są istotnie mniejsze niż przewidywano. Jakie konsekwencje, wynikną dla zainteresowania gazem łupkowym w Polsce i jak w nowej sytuacji zareaguje Orlen?
W całej dyskusji o zasobach warto byłoby wrócić do podstaw i przy ogłaszaniu nowych danych próbować wyjaśnić, czego te szacunki dotyczą. Pamiętajmy, że szacunki przedstawione w raporcie to wciąż wyłącznie potencjalne zasoby gazu. Między słowem „potencjalne" a „udokumentowane" znajdujemy się właśnie dziś. Aby zweryfikować spodziewany potencjał zasobowy, należy kontynuować prace poszukiwawcze i wraz z każdym kolejnym odwiertem kompletować obraz gazowej mapy Polski. Publikacja raportu PIG nie ma wpływu na obecne prace PKN ORLEN w zakresie poszukiwań gazu łupkowego, między innymi również dlatego, że wstępne wyniki z dwóch zakończonych odwiertów są pozytywne.
Jak skomentowałby pan pojawiające się wypowiedzi, że informacje o niższych zasobach gazu łupkowego mają uzasadniać potrzebę budowy elektrowni atomowej?
Nie jest moją rolą komentowanie takich spekulacji. Natomiast chciałbym jeszcze raz pokreślić, że raport PIG to nadal wyłącznie szacunki. Dopiero prace poszukiwawcze polegające na badaniu kolejnych obszarów otworami wiertniczymi pozwolą na konkretyzację danych. Na tym dzisiaj koncentruje się cała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta