Likwidacja placu – jak ją rozliczyć
CIT | Jeśli w miejsce jednego środka trwałego powstaje drugi, to stratę związaną z likwidacją części pierwszego obiektu zaliczymy bezpośrednio do kosztów podatkowych, podobnie jak wydatki na remont pozostałej części
Spółka amortyzuje m.in. plac składowy. Obecnie na jego części będzie budowany budynek. Na pozostałej części będzie wymieniona nawierzchnia. Jak rozliczać wydatki wynikające ze zmniejszenia placu w związku z budową i wymianą nawierzchni na pozostałej jego części? – pyta czytelnik.
Nieumorzona wartość początkowa przypadająca na zlikwidowaną część placu może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli wymiana nawierzchni na pozostałej części placu jest remontem, to również może być tak rozliczona.
Obiekt pomocniczy...
Z objaśnień do grupy 1 (budynki) zawartych w Klasyfikacji Środków Trwałych wynika, że w skład budynku, jako pojedynczego obiektu inwentarzowego, wlicza się również tzw. obiekty pomocnicze obsługujące dany budynek, np. chodniki, dojazdy, podwórka, place, ogrodzenia, studnie itp. Obiekty pomocnicze, obsługujące więcej niż jeden budynek, należy zaliczać do właściwych rodzajów zgodnie z ich przeznaczeniem. Zatem gdyby plac obsługiwał jeden budynek, to byłby elementem wchodzącym w skład tego budynku, i tym samym jego wartość początkową należałoby doliczyć do wartości początkowej budynku.
...czy samodzielny
Jednak gdyby plac obsługiwał dwa lub więcej budynków, to należałoby go traktować jako odrębny środek trwały. Wówczas byłby zaliczany do budowli, jako obiekt inżynierii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta