Kto musi pamiętać o sprawozdaniu
Duże zakłady przemysłowe zobowiązane są do końca marca przekazać sprawozdanie PRTR
Zobowiązane do przekazania sprawozdania PRTR są przede wszystkim te zakłady, od których wymaga się posiadania pozwolenia zintegrowanego. Ale nie tylko. Powinni o nich pamiętać m.in. właściciele stoczni oraz ci, którzy zajmują się górnictwem i przetwórstwem węgla, impregnacją drewna, hodowlą ryb i skorupiaków czy oczyszczaniem ścieków przemysłowych.
Obowiązek ten wynika z unijnego rozporządzenia nr 166/ 2006/WE w sprawie ustanowienia europejskiego rejestru uwalniania i transferu zanieczyszczeń. Dane powinny być zgodne z tymi, na podstawie których firmy rozliczają się z opłat za korzystanie ze środowiska.
W sprawozdaniu trzeba także opisać metody zbierania danych. Można wykorzystywać wyniki pomiarów, obliczeń albo oszacowania. Sposób prowadzenia pomiarów, metody obliczania i oszacowania wykonuje się według wytycznych Komisji Europejskiej.
Rejestr zwany E-PRTR (ang. European Pollutant Release and Transfer Register) dotyczy łącznie 91 kategorii substancji. Przedsiębiorcy uwzględniają przy tym ilościowe progi emisji.
W zakresie transferu odpadów sprawozdanie dotyczy >2 t/rok odpadów niebezpiecznych lub >2000 t/rok odpadów innych niż niebezpieczne przekazanych do unieszkodliwiania i odzysku (w tym transgraniczne przemieszczanie).
– Jeżeli chodzi o sprawozdania PRTR, należy uważać, by były one zgodne z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta