Nie trzeba niszczyć tego, co się wytworzyło, by móc wykazać stratę
Firma nie zawsze ma możliwość amortyzacji inwestycji w wynajętym budynku czy lokalu przez pełne 10 lat. Wciąż toczy się spór o to, czy w razie wcześniejszego rozwiązania umowy jej nieumorzoną wartość można ująć w kosztach podatkowych
Zdarza się, że umowy najmu zawierane są na krótsze okresy bez możliwości ich przedłużenia. Niejednokrotnie także, nieatrakcyjne miejsce położenia wynajmowanego budynku (lokalu) wręcz wymusza na podatniku rezygnację z dalszego jego użytkowania na rzecz bardziej intratnej lokalizacji, co często następuje dużo wcześniej niż po 10 latach najmu. Powodem zakończenia najmu mogą być też inne przyczyny ekonomiczne. Zdarza się także, że to właściciel wypowiada wcześniej umowę.
W konsekwencji, w wyniku rozwiązania najmu (dzierżawy) przed upływem 10 lat, podatnik wycofuje z ewidencji środków trwałych inwestycję w obce środki trwałe. Pojawia się pytanie, co z jej niezamortyzowaną wartością, która pozostała na dzień wycofania z ewidencji?
Nieumorzona wartość kosztem
Zgodnie z generalną zasadą, wynikającą z art. 16 ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT i art. 23 ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat w środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych w części pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych. A contrario zatem, są kosztami uzyskania przychodów straty w tych składnikach majątkowych w części, w jakiej nie zostały one zamortyzowane....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta