Odszkodowanie nie zawsze będzie kosztem
Najemca może być zobligowany do uiszczenia kary, jeśli do wcześniejszego rozwiązania umowy dojdzie z przyczyny leżącej po jego stronie. Czy ma prawo uwzględnić ją w rozliczeniu podatkowym?
Przepisy ustaw o podatkach dochodowych wprost tego nie wykluczają, jednak organy podatkowe zajmują niekorzystne dla podatników stanowisko i często zyskują poparcie sądów administracyjnych.
Musi być związek z przychodem
Warunkiem zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest wykazanie jego związku ze spodziewanymi przychodami lub ewentualnie zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. Ustawy o podatku dochodowym nie wyłączają z kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zapłatę kar umownych w związku z wcześniejszym rozwiązaniem umowy najmu. W szczególności do takiej sytuacji nie odnosi się art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT (i odpowiednio art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT), który wprawdzie dotyczy kar umownych, jednak tylko takich, które:
- wynikają z wad sprzedawanych towarów, wykonywanych robót i usług,
- są karami za zwłokę w zamianie towaru wadliwego na niewadliwy lub
- są karami za zwłokę w usunięciu wad wykonywanych robót i usług.
Niemniej sam fakt, że kary umowne z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu nie znalazły się w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, nie oznacza jeszcze, że w każdym przypadku podatnik będzie miał prawo do ujęcia ich w takich kosztach. Jak już bowiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta