Dobry sposób na zatory płatnicze
Faktoring | Najważniejsze zalety: finansowanie bez twardych zabezpieczeń, monitoring wierzytelności, dyscyplinowanie odbiorców
Faktoring może być wykorzystywany i w okresie koniunktury, i spowolnienia gospodarczego.
– Jest to rozwiązanie zarówno na czas hossy, jak i bessy. W czasie koniunktury przydaje się zwłaszcza firmom, które się rozwijają, zwiększają sprzedaż, inwestują i jest im potrzebne dodatkowe finansowanie. W czasie dekoniunktury faktoring pomaga dyscyplinować dostawców, kontrolować spłatę faktur, skracać terminy płatności – ocenia Dariusz Filipek, kierownik Biura Wsparcia Sprzedaży Faktoringu w Deutsche Bank PBC.
W trudnych czasach faktoring jest znacznie łatwiej dostępną formą finansowania niż kredyt. Poza tym, jak dodaje Paweł Tobis, wiceprezes Coface Poland Factoring, jest interesującą alternatywą wobec oferty banków w związku z kompleksowością zarządzania wierzytelnościami (dyscyplinowanie dłużników, zarządzanie płatnościami, możliwość przejęcia ryzyka niewypłacalności dłużnika). Z punktu widzenia klienta ważne jest również to, że w faktoringu stosowane są mniej rygorystyczne kryteria oceny ryzyka związanego z transakcją.
83 mld zł to wartość wierzytelności wykupionych w 2011 roku przez 26 instytucji finansowych
Przedstawiciele firm faktoringowych oraz banków, które zajmują się skupowaniem faktur, nie zauważają na razie znaczących efektów spodziewanego spowolnienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta