Co z pieniędzmi, których podwładny nie otrzymał przed śmiercią
Tylko żona zmarłego pracownika dostanie jego pensję bez żadnych warunków. Dzieci czy rodzice muszą wykazać, że mogliby uzyskać rentę rodzinną po bliskim. Gdy takich osób nie ma, należności wchodzą do spadku
Bogdan Majkowski
Pracodawca dowiedział się, że nagle zmarł jego pracownik. Ponieważ stało się to przed obowiązującym w firmie terminem wypłaty wynagrodzeń, nie przelano mu pensji za ostatni miesiąc z premią kwartalną i nie zwrócono kosztów odbytej podróży służbowej. Co w tej sytuacji należy zrobić z tymi należnościami? – pyta czytelnik.
Z dniem śmierci pracownika, bez względu na jej przyczynę, stosunek pracy łączący zmarłego z pracodawcą wygasa. Nie oznacza to jednak, że przepadają świadczenia niewypłacone tej osobie. Odpowiednio stosuje tu wtedy art. 631 § 2 k.p.
Bez spadkobrania
Po śmierci pracownika prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą w równych częściach na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta