Nieściągalne wierzytelności mogą zostać ujęte w kosztach
Gdy próby odzyskania należności od nabywców spełzną na niczym, przedsiębiorca zwykle stara się zminimalizować tę stratę poprzez obniżenie podatku do zapłaty. Niewykonalność tego musi jednak odpowiednio udokumentować.
Zdarza się, że przedsiębiorca nie może odzyskać swoich wymagalnych należności. W takim przypadku zazwyczaj stara się zmniejszyć swoje obciążenia fiskalne wynikające z przychodów, których w rzeczywistości nie otrzymał. Zabieg ten w ustawach o podatkach dochodowych (PIT i CIT) zwany jest odpisaniem nieściągalnych wierzytelności. Polega on w istocie na zaliczeniu wartości pierwotnie rozpoznanych jako przychody w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Najczęściej jest to ostateczny krok mający na celu minimalizację poniesionej straty gospodarczej na skutek braku wywiązania się przez kontrahenta z przyjętych zobowiązań.
Kodeks cywilny w art. 353 stanowi, że zobowiązanie polega na tym, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, a dłużnik powinien takie świadczenie spełnić. Jeżeli jednak wierzytelność ma charakter wierzytelności nieściągalnej, a uprzednio jej wartość została rozpoznana jako przychód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, to konieczne staje się przeanalizowanie warunków pozwalających na zaliczenie tej wierzytelności w ciężar kosztów uzyskania przychodów.
Wymagane spełnienie warunków
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT (art. 15 ust. 1 ustawy o CIT), za koszty uzyskania przychodów uznaje się wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła, z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta