Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są konsekwencje prowadzenia firmy we własnym domu

11 czerwca 2014 | Prawo i praktyka

Przedsiębiorca, który przeznaczy jedno lub kilka pomieszczeń w mieszkaniu na wykonywanie działalności gospodarczej, musi pamiętać o wyższej stawce podatku od nieruchomości. Będzie jednak mógł zaliczyć część wydatków do kosztów.

Każdy przedsiębiorca musi wskazać miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Osoba zakładająca jednoosobową firmę często prowadzi ją we własnym domu lub mieszkaniu. Pojawiają się wówczas wątpliwości, czy wydatki na dostosowanie wykorzystywanych do celów działalności gospodarczej pomieszczeń mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Inny problem to podatek od nieruchomości. Stawka podatku od powierzchni budynku wykorzystywanej do celów działalności gospodarczej jest bowiem znacznie wyższa niż stawka przewidziana dla pomieszczeń mieszkalnych.

Przystosowanie części mieszkania dla potrzeb prowadzenia działalności gospodarczej może prowadzić do konieczności zapłaty podatku od nieruchomości od tej części według stawki przewidzianej dla budynków wykorzystywanych do działalności gospodarczej.

Więcej dla fiskusa

Roczna stawka maksymalna dla budynków mieszkalnych wynosi obecnie 0,74 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej. Dla porównania, stawka maksymalna podatku od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej wynosi 23,03 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej. Wysokość stawki uchwala rada gminy w drodze uchwały. Podatek od nieruchomości na rok podatkowy od osób fizycznych ustala w drodze decyzji organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia nieruchomości. Podatek jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9861

Wydanie: 9861

Spis treści
Zamów abonament