Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Minister musi wiedzieć wszystko

11 czerwca 2014 | Rzecz o prawie | Agata Łukaszewicz
źródło: archiwum prywatne

Wojciech Hajduk | Minister sprawiedliwości powinien mieć narzędzie, które pozwoli mu reagować w sytuacji, gdy w sądzie dzieje się coś złego.

Rz: Trybunał Konstytucyjny uznał, że minister sprawiedliwości nie może sam sobie przyznawać w rozporządzeniu prawa do żądania akt konkretnej sprawy z sądu. Choć nie badał sprawy samego uprawnienia, w uzasadnieniu stwierdził, że jest ono wątpliwe. MS nie zamierza rezygnować z tego uprawnienia i teraz wpisuje je do projektu ustawy. To upór?

Wojciech Hajduk: Nie żaden upór, tylko sposób szukania narzędzia, dzięki któremu minister odpowiadający za sprawne funkcjonowanie sądownictwa może działać, kiedy dzieje się coś złego. Takie prawo istniało do 2012 r. i wówczas rzeczywiście z niego dużo korzystano. Do resortu ściągnięto ponad tysiąc akt. W ostatnich dwóch latach skorzystano z niego tylko raz.

Może więc jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9861

Wydanie: 9861

Spis treści
Zamów abonament