Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nagłe wolty wyborców nie uwodzą

11 czerwca 2014 | Rzecz o polityce | Tomasz Krzyżak
Tomasz Krzyżak
autor zdjęcia: Waldemar Kompała
źródło: Fotorzepa
Tomasz Krzyżak

Wiara i polityka | Partie szukają sposobu na ich połączenie.

Ostatnie wybory pokazały, że Polacy nie cierpią dwulicowości. Dlatego zazwyczaj nie stawiają na kandydatów, którzy przypuszczają ataki na tradycyjne wartości. Z drugiej strony nie podobają im się także nagłe wolty polityczne i próby instrumentalnego wykorzystania autorytetu Kościoła w działalności publicznej. Cenią za to tych polityków, którzy od lat trwają przy swoich poglądach – niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdują. I bez względu na to, czy to poglądy konsekwentnie konserwatywne czy liberalne.

Lewica jak rzodkiewka

Największy problem ze zdefiniowaniem swojej tożsamości mają od lat politycy lewicy. Mimo że na ogół zdecydowanie atakują tzw. tradycyjne wartości, to jednak na wskroś przeniknięci są konserwatyzmem. Używając języka obrazów, wielu członków SLD czy Twojego Ruchu to ludzie przypominający rzodkiewkę. Na zewnątrz czerwoni, a w środku biali. Widać to było w ostatnich tygodniach.

Przykłady? Proszę bardzo. Wojciech Jaruzelski – w dzieciństwie absolwent katolickiego gimnazjum i ministrant – przez całe dorosłe życie uznawał się za niewierzącego, któremu z Kościołem nie po drodze. W rzeczywistości jako człowiek ochrzczony nigdy nie przestał być członkiem Kościoła i na łożu śmierci, przyjąwszy sakramenty, wrócił na jego łono.

Ryszard Kalisz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9861

Wydanie: 9861

Spis treści
Zamów abonament