Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto inny świadczy usługi, kto inny rozlicza się z urzędem skarbowym

11 czerwca 2014 | Prawo i praktyka | Elżbieta Rogala

Sądy uznają, że gmina może uwzględnić w deklaracjach podatek od wydatków inwestycyjnych na budowę kanalizacji, którą następnie nieodpłatnie przekaże jednostce budżetowej do wykonywania czynności opodatkowanych.

Elżbieta Rogala

Gminna jednostka budżetowa przy wykorzystaniu przejętych od gminy inwestycji (sieć kanalizacyjna) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie realizować sprzedaż opodatkowaną VAT, tzn. odbierać ścieki od mieszkańców (ze stawką 8 proc. VAT). Czy gmina może odliczyć podatek naliczony związany z inwestycją, która ma być wykorzystywana do wykonywania działalności opodatkowanej przez jednostkę budżetową gminy? – pyta czytelnik.

W pytaniu pojawił się problem pominięcia tożsamości podmiotowej. Aby można było przy odliczeniu podatku naliczonego pominąć kwestie tożsamości podmiotowej, muszą zaistnieć łącznie następujące warunki:

1. pierwszy i drugi podmiot muszą mieć status podatników VAT,

2. pierwszy podatnik przekazuje inwestycje (środki trwałe) drugiemu podatnikowi w ten sposób, że czynność, na podstawie której następuje przekazanie (np. użyczenie, nieodpłatne przekazanie, darowizna, trwały zarząd), nie podlega opodatkowaniu lub jest zwolniona z opodatkowania, a więc w tej sytuacji pierwszy podatnik nie może odliczyć podatku naliczonego i ponosi z tego tytułu koszty wbrew zasadzie neutralności,

3. dopiero drugi podatnik realizuje sprzedaż opodatkowaną przy wykorzystaniu przejętych środków trwałych, co prowadzi do tego, że nie może odliczyć podatku naliczonego, ponieważ podatek ten nie powstaje (czynność przejęcia nie podlega...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9861

Wydanie: 9861

Spis treści
Zamów abonament