Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

PO dużo traci, PiS słabo przyciąga

11 czerwca 2014 | Rzecz o polityce | Paweł Majewski
Paweł Majewski
autor zdjęcia: Waldemar Kompała
źródło: Fotorzepa
Paweł Majewski
źródło: Rzeczpospolita

Eurowybory | Na kogo głosowali wyborcy z ostatnich wyborów sejmowych.

Szczegółowy wynik badania exit poll IPSOS dla TVP i TVN 24 z wyborów europejskich to prawdziwa kopalnia wiedzy o tym, jak w ciągu ostatnich trzech lat zmieniły się preferencje polityczne Polaków.

Pracownia szczegółowo przebadała 85 tys. osób tuż po wrzuceniu głosu do urny. W wynikach, które IPSOS udostępnił „Rz", można zobaczyć, która z partii ma wierny elektorat, kto zyskał, a kto stracił najwięcej zwolenników.

Wśród pytań zadanych respondentom najważniejsze było to, jaką partię przed chwilą poparli. Na jego podstawie tuż po zamknięciu lokali 25 maja poznaliśmy zwycięzcę wyborów, partie, które przekroczyły próg, i nazwiska 50 europosłów (firma błędnie wskazała tylko jedno nazwisko, Michał Kamiński z PO mandatu ostatecznie nie zdobył). Ale oprócz tych danych IPSOS zebrał również informacje o tym, na kogo ankietowani głosowali w ostatnich wyborach parlamentarnych (2011 r.).

Złe wieści dla PO

Z tych danych wyłania się ciekawy obraz, choć wielu respondentów odmawia odpowiedzi.

Wielu twierdzi, że nie pamięta, na kogo głosowało, lub mówi, że nie głosowało. W ten sposób odpowiedziało aż 40 proc. wyborców Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego. Ale informacje demograficzne dotyczące elektoratu tej partii pokazują, że wybierali ją głównie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9861

Wydanie: 9861

Spis treści
Zamów abonament