Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Macierewicz na razie nie odpowie za raport WSI

11 czerwca 2014 | Kraj | Marcin Pieńkowski pap

Sąd Okręgowy w Warszawie nie zdecydował o wznowieniu śledztwa w sprawie nieprawidłowości przy tworzeniu raportu z likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych.

Wznowienia postępowania domagają się m.in. były szef WSI  gen. Marek Dukaczewski, były agent wywiadu Aleksander Makowski i założyciel ITI Mariusz Walter. Ich zdaniem autor raportu Antoni Macierewicz powinien odpowiadać za ujawnienie w nim osób, które współpracowały niejawnie z cywilnymi służbami specjalnymi.

Jak pisała „Rz", wniosek o ściganie Macierewicza złożyła także ABW. Jej zdaniem w raporcie znalazły się „tajne" oraz „ściśle tajne" informacje o pracownikach oraz działaniach  ABW i jej poprzednika – UOP.

Sąd nie podjął decyzji, lecz postanowił najpierw zapytać Sąd Najwyższy, czy szef komisji weryfikacyjnej jest funkcjonariuszem publicznym w rozumieniu kodeksu karnego oraz o wykładnię pojęcia „inny organ państwowy". W 2013 r. prokuratura umorzyła śledztwo z powodu braku znamion czynu zabronionego. Uznała, że Macierewicz nie mógł odpowiadać za niedopełnienie obowiązków bądź przekroczenie uprawnień, bo jako szef komisji weryfikacyjnej WSI nie był funkcjonariuszem publicznym.

Wydanie: 9861

Wydanie: 9861

Spis treści
Zamów abonament