Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

CBA wyręczy sąsiad

11 czerwca 2014 | Rzecz o prawie | Mateusz Martyniuk
Propozycja Marka Biernackiego, ministra sprawiedliwości, ma cechy działań populistycznych
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Propozycja Marka Biernackiego, ministra sprawiedliwości, ma cechy działań populistycznych

Propozycja ogłaszania oświadczeń majątkowych sędziów i prokuratorów w internecie to wotum nieufności dla aparatu skarbowego i służb antykorupcyjnych – pisze prokurator.

Od dłuższego już czasu w naszym kraju toczy się dyskusja nad jawnością oświadczeń majątkowych wybranych funkcjonariuszy publicznych, w tym sędziów i prokuratorów. Gorącymi zwolennikami ujawnienia majątku prokuratorów i sędziów są organizacje pozarządowe i część mediów, a zwłaszcza tabloidy. Również w środowisku prokuratorskim pojawiły się pojedyncze głosy pozytywnie oceniające ten pomysł. Ostatnio zaś do tego grona dołączyło Ministerstwo Sprawiedliwości, które przygotowało projekt ustawy o oświadczeniach o stanie majątkowym osób pełniących funkcje publiczne. Projektowane przepisy dotyczą również oświadczeń sędziów i prokuratorów.

Każdy czytać może

Celem proponowanych zmian jest ujednolicenie zasad składania oświadczeń majątkowych, co nie budzi większych wątpliwości i co słusznie postulowano już od wielu lat. To zaś, co wywołuje największe kontrowersje wśród sędziów i prokuratorów, to propozycja zamieszczania tych dokumentów w Biuletynie Informacji Publicznej, czyli de facto w internecie.

Oczywiście, ujawnieniu nie będą podlegały zawarte w tych dokumentach numer PESEL, adres zamieszkania składającego oświadczenie oraz miejsce położenia nieruchomości objętych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9861

Wydanie: 9861

Spis treści
Zamów abonament