CBA wyręczy sąsiad
Propozycja ogłaszania oświadczeń majątkowych sędziów i prokuratorów w internecie to wotum nieufności dla aparatu skarbowego i służb antykorupcyjnych – pisze prokurator.
Od dłuższego już czasu w naszym kraju toczy się dyskusja nad jawnością oświadczeń majątkowych wybranych funkcjonariuszy publicznych, w tym sędziów i prokuratorów. Gorącymi zwolennikami ujawnienia majątku prokuratorów i sędziów są organizacje pozarządowe i część mediów, a zwłaszcza tabloidy. Również w środowisku prokuratorskim pojawiły się pojedyncze głosy pozytywnie oceniające ten pomysł. Ostatnio zaś do tego grona dołączyło Ministerstwo Sprawiedliwości, które przygotowało projekt ustawy o oświadczeniach o stanie majątkowym osób pełniących funkcje publiczne. Projektowane przepisy dotyczą również oświadczeń sędziów i prokuratorów.
Każdy czytać może
Celem proponowanych zmian jest ujednolicenie zasad składania oświadczeń majątkowych, co nie budzi większych wątpliwości i co słusznie postulowano już od wielu lat. To zaś, co wywołuje największe kontrowersje wśród sędziów i prokuratorów, to propozycja zamieszczania tych dokumentów w Biuletynie Informacji Publicznej, czyli de facto w internecie.
Oczywiście, ujawnieniu nie będą podlegały zawarte w tych dokumentach numer PESEL, adres zamieszkania składającego oświadczenie oraz miejsce położenia nieruchomości objętych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta