Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komputer używany w telepracy może być pod szczególną ochroną

11 czerwca 2014 | Prawo i praktyka | Regina Skibińska

Pracodawca ma prawo ubezpieczyć sprzęt, za pomocą którego pracownik wykonuje swoje zawodowe obowiązki z domu.

Regina Skibińska

Praca wykonywana w innym miejscu, niż znajduje się siedziba pracodawcy, jeszcze nie jest powszechna, ale firmy coraz częściej i chętniej z niej korzystają, gdyż jest tańsza od pracy w biurze. Telepraca może mieć miejsce w konkretnym miejscu zapewnianym przez pracodawcę (call center) lub w domu. Najczęściej pracownicy świadczący telepracę wykorzystują do tego celu sprzęt elektroniczny typu komputery przenośne, drukarki, telefony komórkowe. Często jest to sprzęt kosztowny. Grafik potrzebuje na pewno  przyzwoitej klasy monitora, a informatyk dobrego komputera.

W przypadku zatrudnienia na zasadzie świadczenia pracy poza jednostką organizacyjną pracodawcy i komunikowania się  z pracownikiem za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zatrudniający wyposaża pracownika w niezbędny sprzęt oraz odpowiedni poziom bezpieczeństwa systemów informatycznych, choć zdarza się, że pracodawca z pracownikiem umawiają się inaczej.

W trosce o swoje

Kodeks pracy nakazuje pracodawcy ubezpieczenie sprzętu wykorzystywanego przez pracownika przy telepracy, chyba że pracodawca i telepracownik postanowią inaczej, w odrębnej umowie. Ubezpieczenie jest koniecznością, gdyż w domu pracownika sprzęt narażony jest na większe ryzyko zniszczenia bądź uszkodzenia niż w biurze. Zrzucenie laptopa przez dziecko, wylanie zupy na klawiaturę czy przegryzienie kabla przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9861

Wydanie: 9861

Spis treści
Zamów abonament