Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Domowa przemoc w kraju równością płynącym

11 czerwca 2014 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson
źródło: materiały prasowe

W kraju Egalii dotychczas pokutował jednoznaczny wizerunek mężczyzny jako sprawcy przemocy. Ten stereotyp powoli się jednak zmienia. Z najnowszego raportu Rady Zapobiegania Przestępstwom (BRÅ) wynika, że ofiarą przestępstw w relacjach z najbliższymi pada tyle samo kobiet co mężczyzn.

Przemoc wobec kobiet jest jednak brutalniejsza.

Według raportu, w 2012 roku 7 proc. kobiet i tyluż mężczyzn było narażonych na przemoc psychiczną i fizyczną. Równie często w wypadku obu płci występowały znieważenia i pobicia. Niemalże równie bezlitośni w używaniu gróźb i szykanowaniu okazali się kobiety i mężczyźni . Ofiarami ciężkiego pobicia i przemocy seksualnej były jednak najczęściej kobiety. 29 proc. z nich wymagało pomocy lekarza. W grupie mężczyzn do służby zdrowia zwrócił się jedynie maleńki ułamek.

Raport Rady Zapobiegania Przestępstwom nie jest zaskoczeniem. Do opinii publicznej docierały już wcześniej podobne wnioski. To, że mężczyzna jest narażony na fizyczną i psychiczną przemoc równie często jak kobieta,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9861

Wydanie: 9861

Spis treści
Zamów abonament