Trzy kroki do integracji firm
Proces połączenia spółek nie należy do łatwych. Jeśli jednak jest starannie zaplanowany pod względem biznesowym, prawnym i podatkowym, to może być sprawnie przeprowadzony.
Małgorzata Łamek Michał Bogacz
Na pewnym etapie działalności zdarza się, że przedsiębiorcy decydują się na połączenie sił z innymi podmiotami. Celem może być racjonalizacja kosztów, pozyskanie nowych klientów lub umocnienie marki. W takich przypadkach efektywnym sposobem konsolidacji biznesu jest ich połączenie, bo pozwala na zachowanie ciągłości biznesowej łączonych przedsiębiorstw.
Po prostu sukcesja
Przy połączeniu obowiązuje zasada pełnej sukcesji, co niewątpliwie stanowi wartość dodaną. Zgodnie z art. 494 kodeksu spółek handlowych, w wyniku połączenia na spółkę nowo zawiązaną lub spółkę przejmującą (w zależności od trybu łączenia) przechodzą wszelkie dotychczasowe prawa i obowiązki spółki przejmowanej. Dotyczy to również aspektów księgowych i podatkowych (na gruncie prawa podatkowego wyraża ją art. 93 ordynacji podatkowej).
Dwie metody
Kodeks spółek handlowych wskazuje dwie metody łączenia spółek: przez przejęcie lub przez zawiązanie nowej spółki. Łączyć się mogą zarówno spółki kapitałowe, jak i spółki osobowe (również między sobą – jednak zawsze spółką przejmującą lub nowo zawiązaną musi być spółka kapitałowa). Możliwe jest zatem np. połączenie przez przejęcie spółki komandytowo-akcyjnej ze spółką akcyjną, jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta