Wyzwania dla polskich banków
Branża finansowa może wesprzeć gospodarkę w wykorzystaniu ożywienia gospodarczego i rewolucji technologicznej – pisze przewodniczący rady nadzorczej PKO BP.
Cezary Banasiński
Mam przyjemność od prawie pięciu lat być przewodniczącym rady nadzorczej PKO Banku Polskiego. W tym czasie rada pod moim kierownictwem zaakceptowała dwie jego strategie, które umożliwiły mu zajęcie pozycji bezdyskusyjnego lidera polskiego rynku bankowego. Jego suma bilansowa wynosi dziś (z uwzględnieniem integracji z Nordea Bank Polska) niemal 240 mld zł, podczas gdy jeszcze w 2008 roku 135 mld zł. Z tej perspektywy chciałbym podzielić się obserwacjami dotyczącymi najważniejszych wyzwań dla rynku bankowego w Polsce oraz kluczowych trendów międzynarodowych.
Zahartowane banki
Polski sektor bankowy dobrze przeszedł sprawdzian ostatniego kryzysu. To w dużej mierze zasługa polskiej gospodarki, która rosła nawet w najgorszym okresie dekoniunktury w Europie.
Skumulowany wzrost PKB w latach 2008–2013 przekroczył 20 proc., podczas gdy w drugim pod tym względem w UE kraju (Słowacja) 11 proc. Bankom pomógł także w miarę dobry system nadzorczy, który przyczynił się do zachowania stabilności systemu. Będąc na peryferiach światowego rynku finansowego, nie byliśmy też centrum wynaturzeń tego rynku, takich jak gwałtowny rozwój rynku derywatów (np. CDS) czy kredytów subprime.
Niestety, część tych schorzeń do nas dotarła, np. niewłaściwie sprzedawane,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta