Choroba nie uchroni przed zwolnieniem
Pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim nie można w tym czasie wypowiedzieć umowy ani rozwiązać jej bez wypowiedzenia z przyczyn przez niego niezawinionych. Ten zakaz nie jest jednak bezterminowy.
Zasadą jest, że pracownik jest chroniony przed utratą posady w czasie usprawiedliwionej nieobecności z powodu choroby przez okres, po upływie którego pracodawca może go zwolnić bez wypowiedzenia bez jego winy (art. 41 kodeksu pracy). Ten okres reguluje art. 53 § 1 k.p. Wskazywał na to m.in. Sąd Najwyższy w wyroku z 5 maja 2010 r. (II PK 343/09). Ustalając długość okresu ochronnego, trzeba zatem uwzględnić art. 53 § 1 k.p.
W zależności od stażu
Zgodnie z tym przepisem pracodawca może rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym, jeżeli niezdolność etatowca do pracy wskutek choroby trwa:
- dłużej niż trzy miesiące – gdy pracownik był zatrudniony w tym zakładzie krócej niż sześć miesięcy, lub
- dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące – przy co najmniej sześciomiesięcznym zatrudnieniu w tej firmie lub wtedy, gdy powodem niezdolności do pracy był ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta