Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Choroba nie uchroni przed zwolnieniem

11 czerwca 2014 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim nie można w tym czasie wypowiedzieć umowy ani rozwiązać jej bez wypowiedzenia z przyczyn przez niego niezawinionych. Ten zakaz nie jest jednak bezterminowy.

Zasadą jest, że pracownik jest chroniony przed utratą posady w czasie usprawiedliwionej nieobecności z powodu choroby przez okres, po upływie którego pracodawca może go zwolnić bez wypowiedzenia bez jego winy (art. 41 kodeksu pracy). Ten okres reguluje art. 53 § 1 k.p. Wskazywał na to m.in. Sąd Najwyższy w wyroku z 5 maja 2010 r. (II PK 343/09). Ustalając długość okresu ochronnego, trzeba zatem uwzględnić art. 53 § 1 k.p.

W zależności od stażu

Zgodnie z tym przepisem pracodawca może rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym, jeżeli niezdolność etatowca do pracy wskutek choroby trwa:

  • dłużej niż trzy miesiące – gdy pracownik był zatrudniony w tym zakładzie krócej niż sześć miesięcy, lub
  • dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące – przy co najmniej sześciomiesięcznym zatrudnieniu w tej firmie lub wtedy, gdy powodem niezdolności do pracy był
  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9861

Wydanie: 9861

Spis treści
Zamów abonament