Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy firmy znalazły sposób na obejście niekorzystnych dla nich przepisów

11 czerwca 2014 | Prawo i praktyka | Tomasz Król

Zyski z utrzymywania pieniędzy jednoosobowej firmy na koncie pomocniczym fiskus traktuje tak, jakby środki te nie były związane z działalnością. Zawarcie w umowie o jego prowadzenie odpowiednich warunków może rozwiązać problem.

Przedsiębiorcy przegrali spór o opodatkowanie lokat firmowych – są opodatkowane tak, jakby lokatę otworzyła osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy nie mają więc prawa do kosztów uzyskania przychodów i w praktyce płacą 19-proc. podatek od przychodu z lokat. Spór o lokaty terminowe ma jednak szerszy zakres. Organy podatkowe sformułowały dodatkowo pogląd, że nie tylko odsetki od lokaty przedsiębiorcy powinny być tak opodatkowane. Ma to dotyczyć także odsetek od środków firmy zgromadzonych na rachunkach pomocniczych, nawet gdy właściciel firmy nie otworzył w banku żadnej lokaty. Nie są to bowiem rachunki bankowe utrzymywane w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą. W wyroku 29 stycznia 2014 r. WSA w Warszawie (VIII SA/Wa 683/13) uznał jednak, że odsetki od środków zgromadzonych na rachunku pomocniczym przedsiębiorcy są przychodem z działalności gos- podarczej.

Wpłaty i zapłaty

Sądy administracyjne i organy podatkowe za rachunki bankowe związane z wykonywaną działalnością gospodarczą uznają takie rachunki, za pośrednictwem których przyjmowane są i z których realizowane są płatności firmy. Natomiast wolne środki pieniężne na lokatach bankowych nie stanowią środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością. W konsekwencji odsetki od takich lokat są przychodem z kapitałów pieniężnych....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9861

Wydanie: 9861

Spis treści
Zamów abonament