Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wilno i Lwów. Glaser i Makarewicz. Rozum i serce

11 czerwca 2014 | Rzecz o prawie | Jacek Kędzierski
Stefan Glaser (1895–1984),  prawnik, adwokat, profesor m.in. KUL i Uniwersytetu Wileńskiego
źródło: Rzeczpospolita
Stefan Glaser (1895–1984), prawnik, adwokat, profesor m.in. KUL i Uniwersytetu Wileńskiego
Juliusz Makarewicz (1872–1955), wieloletni profesor Uniwersytetu Lwowskiego
źródło: Rzeczpospolita
Juliusz Makarewicz (1872–1955), wieloletni profesor Uniwersytetu Lwowskiego
źródło: materiały prasowe

Kim byli ludzie mający ogromny wpływ na kształt międzywojennego prawa karnego. Tak doskonałego, że stawianego za wzór tworzącym kodeksy karne w Europie i nie tylko – pisze adwokat.

To, co łączy mnie z pierwszym z wymienionych w tytule profesorów, to wspólny dzień urodzin. Profesor Stefan Glaser urodził się tego samego, zapewne równie mroźnego dnia miesiąca stycznia, co i ja. Drugie, co nas łączy, to uniwersytet w mieście Lublinie, ten sam, z tym że wtedy, kiedy mój „rówieśnik" był na nim wykładowcą i dziekanem Wydziału Prawa, inaczej się nazywał niż wówczas, kiedy ja na nim studia prawnicze pobierałem.

Dlaczego Wilno i dlaczego Lwów? Dlaczego rozum i dlaczego serce?  Wilno, bo tam ostatecznie osiadł profesor Glaser, zostawszy profesorem Uniwersytetu Stefana Batorego. Lwów, bo tam, na Uniwersytecie Jana Kazimierza, prawo karne tworzył, badał  i wykładał profesor Juliusz Makarewicz.  Rozum, bo rozumem przyszło mi kiedyś zgłębiać trudne wywody Glasera przejęte z niemieckiej doktryny karnistycznej, od owych Bindingów i Belingów; serce, bo ono zawsze ucieka ku czystej polskości Makarewicza, ku jego hołdom składanym w 1919 r. z miasta Semper Fidelis Polsce zmartwychwstałej swoim dziełem o polskim prawie karnym, ku prostocie stylu jego prac powodującej, że studiowanie prawa karnego staje się łatwe i przyjemne.

Ojcem chrzestnym obydwu karnistów był profesor Krzymuski, rektor i prorektor UJ. Skonfliktowany z nim Makarewicz w 1907 r. odchodzi do Lwowa, by tam przez prawie pół wieku prowadzić działalność...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9861

Wydanie: 9861

Spis treści
Zamów abonament