Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odsetki od lokat przedsiębiorcy są niekorzystnie opodatkowane

11 czerwca 2014 | Prawo i praktyka | Tomasz Król

Depozyt umieszczony na rachunku jest przez określony czas nienaruszalny. Nie służy wtedy biznesmenowi, lecz bankowi w zamian za wyższe oprocentowanie. Tak uzasadnia się brak związku ulokowanych środków z przychodami firmy.

Tomasz Król

W ostatnich latach NSA wydał wiele wyroków, w których uznał, że przychody z lokaty bankowej otwartej ze środków firmy prowadzonej przez osobę fizyczną nie są przychodem z działalności gospodarczej. Tak np. stwierdził NSA w wyrokach z 27 marca 2013 r. (II FSK 1507/11) i z 1 sierpnia 2012 r. (II FSK 1026/11 i II FSK 2644/10).

Problemy z odsetkami od lokat firm wynikają z art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy o PIT.

Sporny przepis

Na jego podstawie przychodem z działalności gospodarczej są „odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością". Na początku sporu przedsiębiorcy rozumieli, że przepis ten obejmuje zyski, jakie wypracowały ich firmy, a więc i ich lokowanie. NSA stwierdził jednak, że uznanie za prawidłową takiej interpretacji przepisów oznaczałoby, że przychody ze środków pieniężnych wypracowanych w ramach działalności gospodarczej, niezależnie od sposobu inwestowania, podlegałyby zawsze zakwalifikowaniu do źródła przychodu, jakim jest działalność gospodarcza. Sądy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9861

Wydanie: 9861

Spis treści
Zamów abonament