Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus chce opodatkować wszystkie korzyści

11 czerwca 2014 | Prawo | Przemysław Wojtasik

PIT/Cit | Umorzenia, poręczenia, udostępnienie kapitału, darmowa praca – skarbówka szuka przychodów w różnych miejscach.

Nieodpłatne świadczenia to worek bez dna. Fiskus znajduje w nim ciągle nowe rzeczy. Zarówno w dużych, bogatych spółkach, jak i u osób w trudnej sytuacji materialnej.

– W ostatnim czasie widać wśród kontrolujących duże zainteresowanie nieodpłatnymi świadczeniami – mówi doradca podatkowy Marcin Sobieszek, partner w ATA Finance. – Jedno z ulubionych zagadnień to poręczenia. Niedawno zetknąłem się z próbą naliczenia przychodu spółkom w grupie kapitałowej, które udzielały sobie wzajemnie gwarancji finansowych. Kontrolerzy chcieli określić go w wysokości 2,5 proc. kwoty gwarantowanego wsparcia – opowiada.

Wystarczy gwarancja

O tym, że nie jest to odosobniona sytuacja, świadczy interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr ITPB3/423-39/14/PST). Stwierdziła ona, że zobowiązanie się powiązanej kapitałowo spółki do ewentualnego wsparcia finansowego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9861

Wydanie: 9861

Spis treści
Zamów abonament