Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

36 miesięcy opieki trzeba liczyć według dotychczasowych zasad

06 października 2016 | Praca i ZUS | Karol Lankamer
źródło: Rzeczpospolita

STANOWISKO | Urlop wychowawczy udzielony 21 września 2016 r. na sześć miesięcy zakończy się 20 marca 2017 r., a nie 21 marca 2017 r., jakby na to wskazywały reguły prawa cywilnego. Potwierdził to resort pracy. Karol Lankamer

Tym samym resort pracy podtrzymuje odmienny sposób liczenia terminów w prawie pracy -patrz ramka, za którym opowiada się orzecznictwo sądowe. Gdyby zaś między poszczególnymi częściami tego urlopu występowały przerwy, termin upływu maksymalnego 36-miesięcznego jego wymiaru należy ustalać po zsumowaniu pełnych kolejnych nieprzerwanych miesięcy urlopu.

W czym problem

Choć zmiany w zasadach wykorzystywania urlopów wychowawczych obowiązują już ponad 9 miesięcy, to w stosowaniu wciąż budzą wątpliwości. Dotyczy to m.in. sposobu obliczania wymiaru i upływu tego urlopu.

Żadnych modyfikacji w tym zakresie nie wprowadziła ustawa o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw z 24 lipca 2015 r. (DzU z 2015 r., poz. 1268), która weszła w życie 2 stycznia 2016 r. Nadal niezmieniony jest wymiar urlopu wychowawczego, który wynosi do 36 miesięcy (art. 186 § 2 kodeksu pracy)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10567

Wydanie: 10567

Spis treści
Zamów abonament