Niepewne finanse wyższych uczelni
Zmiana sposobu finansowania publicznych szkół wyższych ma je skłonić do rezygnacji z kształcenia masowego na rzecz podniesienia poziomu studiów – przypomina statystyk z Uniwersytetu Gdańskiego.
Początkowi nowego roku akademickiego na uczelniach towarzyszy niepewność związana ze sposobem finansowania ich podstawowej działalności – kształcenia stacjonarnego studentów i doktorantów. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przesłało bowiem do rektorów uczelni propozycję nowego algorytmu podziału pieniędzy, który miałby obowiązywać już od przyszłego roku kalendarzowego. W propozycji zawarto kilka nowych, oryginalnych rozwiązań, które powinny motywować uczelnie do większej dbałości o jakość badań naukowych i kształcenia. Jednak najważniejsze modyfikacje ocenić trzeba jako ryzykowne i w znacznej mierze niespójne.
Przypomnijmy, że celem zmiany sposobu (algorytmu) finansowania publicznych szkół wyższych było skłonienie uczelni do rezygnacji z kształcenia masowego na rzecz podniesienia poziomu studiów. Miałyby być one dostępne dla mniejszej niż obecnie liczby maturzystów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta