Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

W poszukiwaniu pieniędzy, czyli finansowanie działalności na różnych etapach rozwoju firmy

06 października 2016 | Dyrektor finansowy roku

Gdy myślimy o finansowaniu firmy, pierwszym skojarzeniem z reguły jest kredyt bankowy. Jest to najbardziej powszechna forma – korzysta z niej ponad 60 proc. firm wykorzystujących finansowanie zewnętrzne. Jednak oferta rynkowa w tym zakresie jest dużo szersza, a decyzja nie zawsze musi być tak oczywista. Wszystko zależy od bardzo wielu czynników, a jednym z kluczowych jest faza rozwoju firmy.

Narodziny

Na etapie uruchamiania przedsięwzięcia z zasady dominują środki własne właściciela, jego rodziny lub znajomych (3F – friends, family, fans), czasami można skorzystać również ze wsparcia dedykowanych funduszy typu seed funds.

Jednak wbrew utartym przekonaniom już na tym etapie można skorzystać ze wsparcia banku. Kluczowe jest dobre przygotowanie inwestycji – wiarygodny biznesplan, prognozowane wpływy zapewniające obsługę zadłużenia oraz odpowiednie zaangażowanie finansowe właścicieli. Przykładem takiej transakcji może być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 10567

Wydanie: 10567

Spis treści
Zamów abonament