Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak udzielić wolnego przed 1 listopada

06 października 2016 | Praca i ZUS | Piotr Wojciechowski
autor zdjęcia: Jakub Ostałowski
źródło: Rzeczpospolita

Przepisy nie określają terminu, do kiedy szef ma uprzedzić o zmianie dni pracy, aby załodze dać więcej czasu na odwiedzanie cmentarzy. Najkorzystniej jednak trzymać się zasady – im wcześniej o tym poinformuje, tym lepiej.

Na pytania dotyczące zasad ustalenia dnia wolnego poprzedzającego święto zmarłych odpowiada Piotr Wojciechowski adwokat

- W tym roku 31 października wypada w poniedziałek, a 1 listopada we wtorek. Z pewnością wielu zatrudnionych chciałoby mieć więcej czasu na odwiedziny cmentarzy i zastanawia się, w jaki sposób wziąć wolne i wrócić do pracy dopiero w środę po Wszystkich Świętych?

Z pewnością dzięki temu dojazd na groby bliskich i powrót do domu mógłby być znacznie spokojniejszy i bardziej bezpieczny. Dlatego najlepszym rozwiązaniem byłoby ustalenie przez pracodawcę dla całej załogi dnia wolnego w poniedziałek 31 października br. W zamian za to szef może wskazać dzień pracy przypadający np. 5 listopada, w tzw. wolną sobotę. Przy takim rozwiązaniu istotne jest jednak to, aby u pracodawcy październik i listopad należały do tego samego okresu rozliczeniowego czasu pracy. Gdy tak nie jest, zaproponowane przeze mnie rozwiązanie jest niedopuszczalne.

- Co zatem radzić tym pracodawcom, którzy chcieliby pójść na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10567

Wydanie: 10567

Spis treści
Zamów abonament