Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kryteria doboru osób do zwolnienia oceni sąd

06 października 2016 | Praca i ZUS | Ryszard Sadlik

PROCEDURA | Gdy pracodawca chce się rozstać z jedną osobą spośród kilku zatrudnionych na analogicznych stanowiskach, musi podać na piśmie, dlaczego to właśnie ją pozbawia etatu.

Gdy dochodzi do zwolnienia grupowego, pracodawca zmniejszający stan zatrudnienia musi w formie pisemnej sformułować zasady doboru etatowców do zwolnienia. W myśl art. 3 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 1447 ze zm.; dalej: ustawa) pracodawca zawiera porozumienie z zakładową organizacją związkową lub jeśli działa ich kilka w zakładzie – ze wszystkimi tymi organizacjami. Ustawa nie określa szczegółowo treści porozumienia, pozostawiając stronom swobodę w kształtowaniu sytuacji osób objętych zamiarem grupowego zwolnienia. Artykuł 3 ust. 2 ustawy przewiduje jedynie, że w tym porozumieniu określa się zasady postępowania w sprawach dotyczących pracowników objętych zamiarem grupowego zwolnienia, a także obowiązki pracodawcy co do niezbędnych rozstrzygnięć w innych sprawach pracowniczych związanych z planowaną redukcją.

Klarowne wymówienie

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony musi wskazywać przyczyny uzasadniające jego dokonanie. To jeden z podstawowych formalnych warunków wymówienia. Ma to być przyczyna zgodna z prawdą oraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10567

Wydanie: 10567

Spis treści
Zamów abonament