Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powrót do norm szacunkowych jest możliwy

06 października 2016 | Dobra Firma | Jacek Matarewicz

Rolnicy prowadzący działy specjalne, którzy w 2016 r. nie przekroczą limitu obrotów obligującego ich do prowadzenia ksiąg rachunkowych, mogą w przyszłym roku płacić podatek według stawek ustalonych dla określonej powierzchni upraw.

Od 1 stycznia 2016 r. zmieniły się zasady opodatkowania przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej (m.in. hodowla drobiu, uprawa grzybów, hodowla koni, prowadzenie pasiek, uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, hodowla zwierząt futerkowych). Przed 2016 r. przychody z tego typu źródeł były opodatkowane w korzystny sposób – podatkiem ryczałtowym na podstawie norm szacunkowych dochodu rocznego.

Przykład

Hodowca pieczarek osiągnął w 2015 r. przychód w kwocie 7 milionów złotych (równowartość 1 200 000 euro przelicza się na złote wg średniego kursu NBP z 1 października roku, w którym osiągnięty został przychód, tj. w analizowanym przypadku z 1 października 2015 r. – 4,2437 zł = 1 euro). Od 2016 r. hodowca ten rozlicza podatek dochodowy na zasadach ogólnych, prowadząc pełne księgi rachunkowe.

Sądy są bezlitosne

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, rolnicy osiągający przychody z działów specjalnych produkcji rolnej, których przychody za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10567

Wydanie: 10567

Spis treści
Zamów abonament