Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Absolwenta można zatrudnić w wariancie atrakcyjniejszym od etatu

06 października 2016 | Praca i ZUS

Praktyka absolwencka to dobry i uproszczony sposób krótkoterminowego pozyskania wykonawcy nieskomplikowanych zadań w firmie. Tym bardziej, że można za to nie płacić.

Coraz częściej przedsiębiorcy proponują młodym różne praktyki. Aby bezpiecznie przyjąć taką osobę, warto zawrzeć z nią umowę o praktykę absolwencką. Dzięki temu pracodawca nie narazi się na ryzyko przekwalifikowania tej umowy na umowę o pracę.

Po szkole i studiach

Zasady odbywania praktyki absolwenckiej reguluje ustawa z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (DzU nr 127, poz. 1052; dalej: ustawa). Dzięki praktykom młodzież po zakończeniu kształcenia w szkole gimnazjalnej, ponadgimnazjalnej lub uczelni wyższej może praktycznie wykorzystać wiedzę zdobytą w toku edukacji i zyskać dodatkowe umiejętności zawodowe.

Zgodnie z art. 2 ustawy podmiot przyjmujący na praktykę absolwencką może skierować swoją ofertę jedynie do osób, które są absolwentami co najmniej gimnazjum i w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyły 30. roku życia. Umowa zawarta z praktykantem to szczególny rodzaj umowy cywilnoprawnej, dlatego na przyjmującym nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10567

Wydanie: 10567

Spis treści
Zamów abonament