Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przed rejestracją w urzędzie można dorobić

06 października 2016 | Praca i ZUS

Praca na zleceniu po zwolnieniu przez pracodawcę z przyczyn niedotyczących pracownika nie przekreśla późniejszego otrzymania świadczenia przedemerytalnego.

Tak wynika z orzeczenia Sądu Apelacyjnego w Lublinie z 10 listopada 2015 r. (III AUa 693/15).

Stan faktyczny w sprawie kształtował się następująco. Decyzją z 5 marca 2015 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił zainteresowanej przyznania prawa do świadczenia przedemerytalnego, ponieważ przed zarejestrowaniem się w urzędzie pracy podlegała ubezpieczeniu społecznemu z tytułu umowy-zlecenia zawartej po ustaniu stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy.

Od tej decyzji ubezpieczona się odwołała. Sąd okręgowy zmienił zaskarżoną decyzję i ustalił odwołującej prawo do świadczenia przedemerytalnego od 11 lutego 2015 r. Ubezpieczona 10 lutego 2015 r. wystąpiła z wnioskiem o świadczenie przedemerytalne do ZUS. Do wniosku dołączyła m.in. zaświadczenie wydane przez miejski urząd pracy potwierdzające fakt zarejestrowania w tym urzędzie od 1 sierpnia 2014 r., z prawem do zasiłku od 1 sierpnia 2014 r. do 31 lipca 2015 r. Wskazano, że w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych wnioskodawczyni nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Od 23 września 2010 r. do 31 maja 2014 r. zainteresowana była zatrudniona na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Stosunek pracy został rozwiązany za wypowiedzeniem przez pracodawcę na podstawie art. 1 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10567

Wydanie: 10567

Spis treści
Zamów abonament