Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakres dokumentów trzymanych w aktach osobowych pracowników jeszcze bez zmian

06 października 2016 | Praca i ZUS | Rafał Krawczyk

Ani długość umowy, ani liczba pracowników nie mają znaczenia przy kompletowaniu dokumentów związanych z ich zatrudnieniem. Trzeba je gromadzić chronologicznie w trzech różnych teczkach.

Konsultowane w Ministerstwie Rozwoju przepisy mają wywrócić do góry nogami dotychczasowe regulacje dotyczące prowadzenia dokumentacji pracowniczej.

Według zapowiedzi terminy przechowywania akt dla niektórych pracowników mają być znacznie skrócone. Reformy dotyczące akt są sygnalizowane od kilku lat, a według poprzednich planów ich głównym elementem miało być wprowadzenie elektronicznych akt osobowych. Jak dotąd żadna z licznych deklarowanych modyfikacji w tym zakresie nie nastąpiła. Dokumentację pracowniczą należy zatem prowadzić tak samo jak w ostatnich 20 latach. Mimo że przepisy te obowiązują tak długo, wciąż osoby odpowiedzialne w firmach za obsługę teczek załogi popełniają wiele błędów. W najgorszych przypadkach kończy się to nawet procesami sądowymi.

Pierwszego dnia nie tylko angaż

Obowiązek dokumentowania stosunku pracy pojawia się już na etapie rekrutacji. Od kandydata na pracownika firma ma prawa żądać tylko ściśle określonych danych i papierów. Trafią one później do akt osobowych, tyle że niektóre tylko w kopiach, ponieważ oryginały dokumentów należy oddać aplikującemu o etat.

Od 1 września 2016 r. pracodawca musi przedstawić etatowcowi pisemną umowę o pracę albo pisemne potwierdzenie podstawowych ustaleń związanych z jej zawarciem w formie innej niż pisemna, zanim dopuści go do pracy. Ta...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10567

Wydanie: 10567

Spis treści
Zamów abonament