Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nobel za maszyny molekularne

06 października 2016 | Nauka | Krzysztof Kowalski
źródło: AFP
źródło: AFP
źródło: PAP/EPA
źródło: Rzeczpospolita

Nagroda za wkład w rozwój nanotechnologii, sztucznych mięśni i miniaturowych silników.

Trzech uczonych: Jean-Pierre Sauvage, James Fraser Stoddart i Bernard Lucas Feringa otrzymało tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Szwedzka Królewska Akademia Nauk postanowiła uhonorować tych badaczy za ich prace nad koncepcją i syntezą maszyn molekularnych, niezbędnych do rozwoju nanotechnologii. Laureaci podzielą się po równo 8 mln koron szwedzkich – równowartość około 850 tys. euro. Uroczyste wręczenie medali i dyplomów nastąpi jak zwykle w Sztokholmie 10 grudnia, w rocznicę śmierci fundatora Alfreda Nobla.

Jean-Pierre Sauvage, Francuz, ma 72 lata, jest związany z Uniwersytetem w Strasburgu. Sir Fraser Stoddart, profesor Northwestern University, ma 74 lata. Najmłodszy z trójki wyróżnionych, 65-letni Bernard Lucas Feringa, Holender, pracuje na Uniwersytecie w Groningen.

Tegoroczna nagroda została przyznana za stworzenie molekuł, których ruch może być kontrolowany. Jest to podstawa do powstania maszyn molekularnych. Patrząc z dzisiejszej perspektywy, można powiedzieć z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa, że takie urządzenia będą stosowane także do tworzenia nowych materiałów, czujników o niewyobrażalnej dziś precyzji, systemów magazynowania energii czy leków.

„Silnik molekularny znajduje się dziś w takim samym stadium jak motor elektryczny w roku 1830, gdy naukowcy prezentowali korby i koła poruszane prądem, zupełnie nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10567

Wydanie: 10567

Spis treści
Zamów abonament