Zasady, które wybrał spadkodawca, można kontynuować
Prawo do liniowej stawki po zmarłym wspólniku podlega sukcesji podatkowej, czyli przechodzi na spadkobiercę.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 30 sierpniu 2016 r. (I SA/Gl 643/16).
Stan faktyczny
W październiku 2015 r. podatnik wystąpił o interpretację dotyczącą PIT. Wyjaśnił, że w marcu 2013 r. zmarła jego matka, która była wspólnikiem m.in. w spółce cywilnej i komandytowej. Dochody z działalności gospodarczej osiągane z tytułu uczestnictwa w spółkach (cywilnej i komandytowej) spadkodawczyni opodatkowywała podatkiem liniowym (art. 30c ustawy o PIT). Syn podkreślił, że żadna z firm nie została rozwiązana po śmierci matki. Spółki kontynuowały działalność, a jedynie w miejsce zmarłego wspólnika wstąpili jego spadkobiercy: jego pełnoletni brat i on sam (wtedy jeszcze małoletni). Dopiero w marcu 2014 r. do sądu rejonowego został złożony wniosek o ustanowienie dla niego opiekuna prawnego w osobie dziadka. Wnioskodawca wskazał, że matka nie pozostawiła testamentu.
Zapytał czy jako spadkobierca nabył po spadkodawcy prawo do liniowego opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej osiągniętych w spółkach: cywilnej i komandytowej. Fiskus odmówił mu takiego prawa. Zauważył m.in., że warunkiem korzystania z liniowej stawki PIT jest złożenie oświadczenia w odpowiednim czasie. Jeżeli podatnik rozpoczyna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta