Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Płacę, więc liczę Zmiany w oskładkowaniu oddelegowanych nie muszą być korzystne

06 października 2016 | Praca i ZUS | Mariusz Pigulski
źródło: Rzeczpospolita

RACHUNKI | Od 1 października 2016 r., jeśli wysłany do czasowego wykonywania pracy za granicę zarobi mniej niż wynosi przeciętna płaca miesięczna w gospodarce narodowej, podstawą składek na jego ubezpieczenia będzie faktyczny przychód. Choć zmiany przepisów miały zmniejszyć obciążenia składkowe, istnieje ryzyko, że mogą odnieść odwrotny skutek przy oddelegowaniu obejmującym część miesiąca.

Mariusz Pigulski

Trybunał Konstytucyjny (dalej: TK) w wyroku z 28 października 2015 r. (SK 9/14) uznał za niezgodny z konstytucją § 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (dalej: rozporządzenie składkowe). W opinii TK, przywołana regulacja skutkowała nieuzasadnionym obciążaniem pracowników i pracodawców kosztami podwyższonych składek na ubezpieczenia społeczne, stanowiąc ingerencję w prawo własności. W dodatku ingerencja ta nie spełniała wymogów formalnych, ponieważ nie nastąpiła w drodze ustawowej, lecz w akcie wykonawczym w postaci rozporządzenia.

Z uwagi na powyższe ustawodawca przygotował nowelizację. Jej zadaniem jest wyeliminowanie „sztucznego" zawyżania podstawy składkowej osób wysłanych do pracy poza terytorium Polski w ramach oddelegowania.

Powyższą zmianę należy postrzegać co do zasady jako...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10567

Wydanie: 10567

Spis treści
Zamów abonament