Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za błędy zapłaci pracodawca lub kadrowa

06 października 2016 | Praca i ZUS | Rafał Krawczyk
Rafał Krawczyk, sędzia Sądu Okręgowego  w Toruniu
źródło: materiały prasowe
Rafał Krawczyk, sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu

Zbieranie haków

- Szef sporządza często krótkie notatki, w których krytycznie wyraża się o przydatności zawodowej poszczególnych pracowników. Czy jest to dozwolone?

W świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. O ile bowiem zakaz dołączania do akt osobowych dokumentów obejmujących sfery aktywności pozazawodowej jest oczywisty, to w tym przypadku ścierają się różne argumentacje – liberalna i bardziej restrykcyjna.

W wyroku z 4 czerwca 2002 r. (I PKN 249/01) SN stwierdził, że sporządzenie i złożenie do akt osobowych pracownika notatki o jego zachowaniu, będące wynikiem ustalenia przyczyn powstania konfliktu między pracownikami, nie może być uznane za bezprawne naruszenie dobra osobistego pracownika. W uzasadnieniu Sąd Najwyższy powołał się na otwarty charakter akt osobowych i to, że dokumenty określone w rozporządzeniu wymienione są tylko przykładowo. Stąd powołanie się na tę interpretację legalizowałoby sporządzanie notatek. Jednak w wyroku z 23 listopada 2010 r. (I PK 105/10) Sąd Najwyższy w opozycji do tego liberalnego podejścia wyraził pogląd, że wydane na podstawie art. 2981 k.p. rozporządzenia z 28 maja 1996 r. określa wyraźnie, jakie dokumenty gromadzi się w aktach osobowych. Wśród nich nie ma „pism ostrzegawczych" czy innego rodzaju wytknięć naruszenia obowiązków...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10567

Wydanie: 10567

Spis treści
Zamów abonament