Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Plusy i minusy uzdrowienia rynku wyrobów medycznych

06 października 2016 | Prawo | Anna Mirek

Niektórzy wytwórcy i dystrybutorzy mogą nie przystąpić do systemu refundacyjnego z powodu kosztownych procedur – ostrzega prawnik.

Ostatnie modyfikacje polityki lekowej i wprowadzenie bezpłatnych medykamentów dla seniorów to nie koniec planowanych zmian w ustawie refundacyjnej. Ministerstwo Zdrowia pracuje bowiem nad obszerną nowelizacją, która zawiera zmiany w zakresie refundacji:

- wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie

- wyrobów medycznych stosowanych w ramach świadczeń gwarantowanych.

Głównym założeniem noweli jest stworzenie nowych procedur refundacyjnych – analogicznych do tych dotyczących leków – także dla wyrobów medycznych, czyli np. protez, wózków inwalidzkich lub aparatów słuchowych.

Wykaz wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, finansowanych przez publicznego płatnika, czyli NFZ, ustalany jest w rozporządzeniu przez ministra zdrowia, podobnie jak kategorie tych wyrobów oraz ich limity finansowania.

Walka z patologiami

W praktyce system ten miał działać w taki sposób, że w specjalnych punktach zaopatrzenia medycznego lub w aptekach na podstawie zlecenia lekarza lub pielęgniarki pacjent wybierze i nabędzie wyrób, który najbardziej odpowiada jego potrzebom. Koszty tego sprzętu zrefunduje Narodowy Fundusz Zdrowia do limitu określonego w rozporządzeniu, a resztę sumy dopłaci pacjent.

Na podobnej zasadzie funkcjonują szpitale, które na własny koszt i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10567

Wydanie: 10567

Spis treści
Zamów abonament