Uwaga na umowy z usługodawcami
Przedsiębiorca może odpowiadać za naruszenie prawa przez swojego zleceniobiorcę – przestrzegają prawnicy.
W pewnych sytuacjach przedsiębiorstwo może odpowiadać za antykonkurencyjne działania swojego zleceniobiorcy, który jako samodzielny podmiot świadczy na podstawie umowy na jego rzecz usługi. Taki wniosek wypływa z lektury uzasadnienia wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z lipca 2016 r. w sprawie SIA Remonts i inni. Przełomowe orzeczenie TSUE może mieć znaczący wpływ na politykę współpracy z niezależnymi kontraktorami – okazuje się bowiem, iż także w takich relacjach należy pamiętać o prawie konkurencji.
Łamanie prawa konkurencji
Spór będący tłem dla tej sprawy zainicjowało ogłoszenie przetargu na dostawę żywności do placówek szkolnych w jednej z łotewskich gmin. Do postępowania wszczętego przez tamtejszą radę przystąpiły trzy spółki, które – jak się okazało w toku sprawy – przy sporządzaniu oferty korzystały z usług tego samego podmiotu. Usługodawca, realizując zlecenia, posłużył się sporządzonym projektem oferty pierwszej ze spółek jako ofertą referencyjną dla dwóch pozostałych, a ceny każdej z nich sukcesywnie obniżał o 5 proc. w stosunku do poprzedniej. Biorąc pod uwagę przyjęty algorytm ustalania wartości ofert, łotewski sąd administracyjny nie miał wątpliwości co do charakteru działań...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta