Jak zachęcić Polaków do dłuższej pracy konsekwencje gospodarcze
Gospodarka | Najlepiej byłoby obniżać wiek emerytalnych tylko dla nielicznych.
MAteusz Pawlak
Sejmowa podkomisja ds. prezydenckiego projektu obniżenie wieku emerytalnego być może już w tym tygodniu zakończy prace. Jak wynika z informacji „Rzeczpospolitej", do projektu nie zostaną wprowadzone żadne większe zmiany. Tym samym otwarte pozostaje pytanie, jak przy obniżonym wieku Polacy mają wypracowywać większe emerytury? Odpowiedź jest jedna: trzeba ich „zmusić" do dłuższej pracy.
Im dłużej pracujesz, tym więcej zarabiasz
Ciekawe rozwiązanie obowiązuje w Islandii. Jak podaje OECD, w ramach obowiązkowego systemu pracowniczych planów emerytalnych, w sektorze prywatnym ustawowy wiek emerytalny dla obu płci wynosi 67 lat, ale w wieku 65 lat można przejść na tzw. wcześniejszą emeryturę.
Za każdy rok wcześniejszego przejścia na emeryturę świadczenie jest redukowane o 7 proc. Można również przejść na emeryturę później, nawet do osiągnięcia 72 lat. Wówczas za każdy dodatkowy miesiąc pracy emerytura wzrasta o 0,5 proc., co daje 6 proc. rocznie, a przy przejściu na emeryturę w wieku 72 lat dostaje się świadczenie aż o 30 proc. wyższe w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta